Príbeh cukrárenskej rodiny Ferrero

0
327

Viete, čo majú spoločné čokoládové výrobky Nutella, Ferrero Rocher, Raffaello, Mon Chéri či produkty značky Kinder? Skvelú chuť, originálny nápad, ale hlavne rovnakého autora. Za ich vznikom stojí rodina Ferrero, ktorej príbeh sa začal písať v malej cukrárni v Taliansku a dnes je vlastníkom tretej najväčšej cukrárenskej spoločnosti na svete.

Ferrero je taliansky výrobca čokoládových a cukrárskych výrobkov. Toto čokoládové impérium založil v roku 1946 Pietro Ferrero na severe Talianska v meste Alba. Na začiatku bola malá cukráreň, v ktorej sa začala vyrábať obľúbená Nutella. Tá vznikla vďaka Pietrovej vynaliezavosti v povojnovom období, kedy bol nedostatok kakaa. Nenechal sa odradiť a kakao nahradil lieskovými orechmi, ktorých bolo dostatok i v okolí mesta. Výsledkom bola čokoládovo-orechová tehla pod názvom Gianduja, ktorá sa krájala na plátky a jedla s chlebom. Okamžite zaznamenala úspech v celom Taliansku a malá firma sa mohla pustiť do otvárania závodov v zahraničí. V 50-tych rokoch už bola medzinárodnou spoločnosťou.

V roku 1957 preberá vedenie firmy Pietrov syn Michele Ferrero. V roku 1964  mení názov najúspešnejšieho produktu Gianduja na Nutella, vylepšuje jej chuť, mení na roztierateľnú nátierku a začína ju predávať v sklenených pohároch. Nutella sa stala doslova vlajkovou loďou spoločnosti  a poprednou svetovou značkou. Michele však prišiel s ďalšími skvelými nápadmi a originálnymi novinkami ako napr. Ferrero Rocher, Mon Chéri, Tic Tac alebo Kinder čokoláda. V roku 1974 bolo uvedené na trh obľúbené vajíčko s hračkou Kinder Surprice. Spoločnosti sa darilo natoľko, že Michele musel poslať svojich synov Pietra a Giovanniho mimo Talianska kvôli mafiánskym únosom detí za výkupné.

Michele predbehol aj Berlusconiho a stal sa najbohatším mužom Talianska.

V roku 1997 nastúpila do vedenia tretia generácia rodiny – Michelovi synovia Pietro Giovanni Ferrero. Žiaľ nešťastie sa nevyhýba ani slávnym rodinám a v roku 2011 sa stala nehoda, pri ktorej prvorodený Pietro Ferrero zahynul a vo vedení tak ostal len Giovanni. Zaujímavosťou je že, Giovanni Ferrero sa okrem rodinnej firmy venuje aj písaniu románov. Možno i preto sa zlomila tradícia a v septembri tohto roku sa po prvýkrát v histórii stal generálnym riaditeľom spoločnosti “človek zvonka“, čomu sa rodina dlhé roky bránila.

Dnes má Ferrero zastúpene v 53 krajinách a ich produkty sa predávajú vo viac ako 160 krajinách sveta. Nie je to však len o čokoláde. Spoločnosť je známa svojimi iniciatívami v oblasti sociálnej zodpovednosti, zameriava sa na kvalitu a inovácie, ochranu životného prostredia, starostlivosť o ľudí, podporu komunít a aktívneho životného štýlu medzi mladými. Je známa svojou starostlivosťou o zamestnancov, čo potvrdzuje i fakt, že bola prvou firmou, ktorá zvážala pracovníkov autobusom do továrne.

Ferrero je najväčším svetovým spotrebiteľom lieskových orechov.

Ferrero je spoločnosť založená na pevných rodinných hodnotách s príbehom, ktorý potvrdzuje, že poctivou prácou a talentom sa dá i z malej prevádzky  vybudovať kolos takých rozmerov ako je dnes Ferrero.

ZDIEĽAŤ